Warning: A non-numeric value encountered in /home/zmitest/nn.in.ua/www/wp-content/themes/peflican/inc/theme-function/theme-function.php on line 148
Статті

Військові комісари виконують план з мобілізації за рахунок хворих призовників, – юристи

Юристи у свою чергу пояснюють, що повістки розсилають без розбору через зрив плану мобілізації. Адже багаті та впливові від служби відкупляються.

Щоб виконати визначений державою план по мобілізації, медичні комісій у воєнкоматах порушують усі можливі норми медогляду. Відтак, до лав захисників України потрапляють чоловіки з важкими хронічними, невиліковними хворобами. Натомість багатії з міцним здоров’ям успішно відкупляються від армії.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (ZIK).

Навіть у військовий час в Україні можна відкупитися від армії. Однак, мобілізація не зважаючи ні на що, має тривати далі. Відтак, необхідно кимось заповнювати прогалини, які виникли в мобілізаційному плані.

«Є області, в яких 80 % призовників, які приходять на військово-лікарські комісії, визнаються придатними до служби, тобто є здоровими. Проте є і такі області, в яких придатними визначаються тільки 30% з тих, які проходять комісію. І такі коливання не пов’язані з різними захворюваннями в областях. Це є наслідком корупції та ухилення від військової служби», – зазначає голова комісії Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець.

Відтак медкомісія, нехтуючи усіма нормами медогляду, визначає придатність чоловіка до служби одразу після візуального огляду. Наслідки такого халатного ставлення до призовників помітні вже на передовій. До лав захисників вербують людей з невиліковними недугами, хронічних п’яниць і навіть психічно хворих.

Зокрема, один із таких призовників без проблем пройшов медкомісію, проте вже на полігоні з’ясувалося, що новобранець психічно хворий. Чоловіка направили до військово-медичного центру, де він і закінчив життя самогубством. Проте, знайти винних у такому зухвалому недбальстві практично неможливо.

«Дуже часто довести чиюсь провину нереально. Все через те, що рішення приймає медична комісія, а не одна особа. У таких умовах притягти когось до відповідальності дуже важко», – говорить юрист центру «Правовоий захист учасників АТО» Мирослава Дмитришин.

Натомість вищим представникам влади нічого не відомо про випадки відвертого умисного недбальства лікарів.

«До мене не надходили конкретні скарги або звернення щодо того, що був мобілізований непридатний до військової служби призовник. Якщо такі випадки є, або якщо такі були мобілізовані, то я готова вирішувати такі проблеми», – переконує Ольга Богомолець.

Юристи у свою чергу пояснюють, що повістки розсилають без розбору через зрив плану мобілізації. Адже багаті та впливові від служби відкупляються. А от замість тих, хто «відкосив», воєнкомам доводиться шукати альтернативні варіанти наповнення Збройних сил.

«Тут не є халатність лікарів. Це виконання якогось загального розпорядження, загальної вказівки для набору певної кількості людей, які потрібні для мобілізації», – пояснює юрист Мирослава Дмитришин.

Самі ж військові також занепокоєнні перебуванням на передовій великої кількості хворих. Найчастіше можна зустріти бійця, який страждає на хронічний алкоголізм. Проте є на передовій і такі чоловіки, які страждають на цукровий діабет, туберкульоз чи навіть епілепсію.

Наприклад, Андрій Бойда хворіє на вроджений полікістоз. У головному мозку чоловіка є кіста, тому будь-яке фізичне, чи психологічне перенавантаження загрожує йому смертю. Про це Андрій одразу ж повідомив лікарів, коли отримав повістку. Проте воєнком порадив хлопцеві не вигадувати собі болячок, а завтра ж йти армії.

«Мені не робили ні аналізу крові, ні флюорографії, нічого! Ніяких додаткових досліджень, окрім візуального огляду, не проводили. Запитали тільки, що болить у мене. А коли нічого не болить, то значить все – готовий до фронту», – розповідає демобілізований солдат Андрій Бойда.

На передовій серйозне захворювання чоловіка загострилося після поранення біля міста Щастя. Від вибуху та шумової хвилі, новоутворення в головному мозку збільшилося. До того ж, лікуючи поранення в нестерильних польових умовах, військові лікарі заразили солдата ще й гепатитом.

Проте довести, що хвороба, пов’язана із військовою службою, – неможливо. Оскільки жодних аналізів перед від’їздом в АТО новобранцю не робили. Самі ж медики також зізнаються, що часто навіть елементарної перевірки здоров’я новобранець на проходить.

«Я згадую ті часи, коли ми в березні минулого року відправляли людей на фронт практично за повної відсутності додаткових нормативних документів. Тому не можу виключити такі випадки, коли призовники не проходять усі необхідні аналізи. Така ситуація склалась через те, що держава раптом опинилася у великій небезпеці, тому потребувала захисників», – коментує роботу лікарів в.о. голови медичної комісії Сергій Мельничук.

Юристи зазначають, що військові комісари не відповідають на інформаційні запити правозахисників. Натомість виправдовують свою діяльність, апелюючи до загальновідомих статей із Конституції України.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like