Warning: A non-numeric value encountered in /home/zmitest/nn.in.ua/www/wp-content/themes/peflican/inc/theme-function/theme-function.php on line 148
Статті

Патріот? Дай 5 мільйонів на сайт

Українська соцмережа WeUa вирішила підзаробити на волонтерських тенденціях у суспільстві.

У суботу, 6 грудня, багато українців отримало email від соціальної мережі WeUa та не всі згадали що це таке:) Тим хто не в курсі – сайт був створений 1 квітня й викликав шалену увагу інтернет-користувачів та ЗМІ. На фоні подій, що відбувалися в країні, поява соцмережі, що хотіла стати альтернативою VK та Facebook була очікуваним явищем. Запит на таке був і вони зловили хвилю. Насправді, українські соцмережі почали з’являтися тоді ж, що й ВКонтакті й після Євромайдану їх теж виникло багато. Та мало-хто згадає назви сучасних, не кажучи вже про старі проекти. Всі вони були чи є провальними, а WeUa просто найдовше протрималася. І це не їхня заслуга – просто всі інші не мали уваги ЗМІ більше кількох речень. Саме це відтягнуло смертельну агонію цього проекту на деякий час. Проте, втрачати потенційних користувачів вони почали ще під час старту. Сайт був закритим і це створювало інтригу. kodyweuaПам’ятаєте масовий психоз через коди запрошень до цієї соцмережі? Їх було важко знайти, а якщо й вдавалося, то не завжди вони працювали. Зайшовши на сайт люди розчаровувались, бо їх зустрічав примітивний мутант схрещених Вконтакті й Фейсбук. Додайте сюди постійні глюки, що були у перший місяць і стає зрозуміло чому люди відмовлялися користуватись цим сайтом. Вже до літа він став пустелею, у якій інколи проносилися користувачі-перекотиполе. Ці диваки разом з комерційними акаунтами, що намагалися піарити якісь речі створили ядро мережі. У цьому WeUa схожа з Google+, але ті мають достатньо механізмів щоб змусити користувачів мати у ній аккаунти. Та й бізнесу Google+ вигідний з точки зору просування сайтів. Українці ж цього не мають і тому майже всі комерційні облікові записи припинили роботу ще на початку осені – нема кому рекламувати. Хоча адміністрація й хвалилася величезними цифрами і на Вікіпедії вказано 230 тис. аккаунтів. Насправді, більшість з них “мертві”. Якщо ж дивитися тих, хто онлайн, то це завжди буде цифра між 50 і 300 осіб(зараз буде зростання). Все залежить від часу доби, дня тижня і наявності подій у державі. Навіть у “Друзі” більше людей сидить попри те, що цей сайт створений на готовій російській CMS. Сервіс Alexa дасть нам ще більше інформації, що підтверджує занепад мережі. alexa-weuaТак, відвідувачі дивляться на ньому в середньому 5 сторінок і проводять майже 5 хвилин. Для звичайного сайту це не катастрофічно, але соціальна мережа з такими показниками мертва. Навіть у свої «золоті часи» максимум переглядів був 9 сторінок, а час перебування – 14 хвилин. Лише показник відмов досить хороший – 24.40%, але це тому, що цей сайт шукають тільки ті, кому він справді потрібен. Випадкові люди там майже не бувають тепер, а раніше доходило і до 60%. Також, варто зазначити, що сервіс аналізу сайтів “CY-PR.com” оцінює WeUA сьогодні всього лиш в 188 доларів.

Тепер ви розумієте що з цим сайтом було і є. Очевидно, що до першої річниці він може не дожити. Важко сказати чи є спосіб його врятувати, але те, що вирішила зробити адміністрація точно ним не є. Пожертви на сайт, залучення людей до роботи – це добре, але ж не 5 мільйонів на створення фірми і сайту. Звернення WeUA я прочитав як «Ми створили гівно, але дайте нам 5 мільйонів і ми зробимо щось круте». Впевнений, що будь-хто з читачів цієї статті міг би сказати, що за 5 мільйонів він організує команду фахівців, яка створить соцмережу нового типу. Для цього досить мати голову на плечах і можна навіть нічого не тямити у ІТ чи програмуванні.

5mlnyeВарто зробити невеличкий відступ для довідки, адже багато людей не в курсі тенденцій і цін на ринку веб-розробки. Скільки ж коштує створити соціальну мережу? Існує багато безкоштовних систем(щоб розповісти про всі знадобиться окремий матеріал), але платні завжди кращі. Ціни дуже різні, але навіть за кілька тисяч можна отримати хороший сайт на основі шаблону. Дорожче замовляти більш-менш унікальні у веб-студій – від 230-300 тис. грн. Але справді унікальна соціальна мережа з нуля може коштувати дуже дорого. Хоча ні у Цукерберга, ні у Дурова на початку не було великих грошей, офісу і вони еволюційно розвивали свої сайти суто на ентузіазмі. Богдан Оліярчук з друзями так не хоче чи не може – йому потрібно відразу круту фірму і 5 “лимонів”.

Існує багато причин, чому така сума обурює(це ж дуууже багато). В першу чергу війна і економічна ситуація. У людей нема грошей на достойне життя і якщо вони їх і дають кудись, то це армія. Інформаційна безпека це важливо, але простій людині важко зрозуміти небезпеки, які йдуть від VK та Facebook. Очевидно, що її не вийде зібрати. Так, Друзі свого часу збирали 10 тисяч на сервер для роботи сайту. Звичайно, розвиток їм не потрібен – вони використовують все готове. Але навіть маючи більш активну аудиторію їм вдалося зібрати лише 2-3 тис. (точну цифру не пам’ятаю). Та давайте візьмемо щось більше – Громадське ТБ. Взимку вони зібрали 1 мільйон за 46 днів на Спільнокошті сайту «Велика ідея». За 100 днів у них було 1 млн.243 тис.грн. Варто згадати, що тоді ледь не всі, хто мав нормальний інтернет стежили за революцією саме на Громадському. Їхня аудиторія була величезною, прагнула віддячити і вони давали гроші не за кота у мішку, а реальні послуги, які вже отримали і хотіли отримати у майбутньому. Тобто, користувачі WeUA явно не зможуть забезпечити повну суму – активних мало і більшість неповнолітні. Ще можуть повестися бізнесмени, яким пропонується стати інвесторами у цю компанію. Але таких буде не дуже багато. Єдиний шлях отримати такі гроші – поїхати шукати спонсора у Кремнієву долину. Та нащо американським багатіям соцмережа для українців? І розробники явно не хочуть втрачати контроль над проектом.

Сумнівно, що WeUA отримають більше 100-200 тисяч. Коли зібрати потрібну суму не виходить майже всі діють за стандартною схемою: «Вибачте, не вийшло. Гроші використаємо на добрі справи». Тобто, більшість з них осяде в кишенях, бо тільки псих буде інвестувати у мертвий проект. Звичайно, вони можуть віддати їх на благодійність чи спробувати почати щось нове. З часом люди забудуть про те, як їх кинули і нові проекти учасників команди можуть сприйматися позитивно. По суті, WeUA сам себе вбив. Не знаю чия це була ідея, але та людина отримає на горіхи від команди після того, як невеличкий сплеск уваги до сайту зупиниться.

Іван Лендєл

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like