Warning: A non-numeric value encountered in /home/zmitest/nn.in.ua/www/wp-content/themes/peflican/inc/theme-function/theme-function.php on line 148
Статті

Чи потрібна Україні контрактна армія. Думки військових експертів

Чимала сума на утримування контрактної армії набігає не лише через потребу контрактника до високої зарплатні, житла та соцпакета.

Нещодавно міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що пропонуватиме перевести армію на контрактну основу. Вже наступного дня відреагував прем’єр-міністр Яценюк і доручив міністру оборони порахувати, скільки це коштуватиме, і чи взагалі можливий такий перехід. Українські кадрові військові та учасники бойових дій проаналізували цю ідею та висловили власне бачення ситуації, йдеться в сюжеті ТСН.

Те, що контрактна армія – задоволення не з дешевих, як ніхто знає Іван Якубець, який у 1998 – 2005 роках командував десантними військами і мав у своєму підпорядкуванні батальйон, укомплектований саме контрактниками. Каже, за кошт, який ішов на його утримування, тоді можна було тримати аж 10 батальйонів призовників, а повний перехід коштував би геть захмарні суми – 150 млрд грн.

Іван Якубець і сьогодні проти повного переходу армії на контрактну основу. Він переконаний, що утримувати її Україні не до снаги. Принаймні, якщо не буде хоча б частини призовників. Але головне, переконує, мати добре підготовлений резерв, який швидко стане до зброї, поки регулярна армія відбиватиме можливий напад противника.

А от колишній заступник міністра оборони Леонід Поляков вважає, що альтернативи контрактній армії не існує, бо саме вона здатна не лише добре воювати, а й мати менші втрати, ніж призвані напівнавчені вояки.

“Ганьба уряду, вони завжди економлять на соціальному пакеті. Якщо рахувати по-справжньому, по-хазяйськи, грошей не буде коштувати більше, ніж зараз. Життя людей, справність техніки виконання завдань вчасне – це теж коштує грошей. А не лише зарплата”, – переконаний експерт.

Чимала сума на утримування контрактної армії набігає не лише через потребу контрактника до високої зарплатні, житла та соцпакета. Це, передусім, витрати на професійну підготовку – бойові навчання з достатньою кількістю стрільб, їзди на танках та польотів на літаках. Усе це є в більшості країн Європи і в найсильнішої армії світу – в США. Тому солдат-контрактник там – це престижна професія із суворим відбором кандидатів. Коли в Україні може з’явитися професійне військо Коли в Україні може з’явитися професійне військо.

Але насправді, каже колишній заступник міністра оборони Леонід Поляков, Україна нічим не гірша від, принаймні, європейських країн, де теж є добре підготовлені професійні контрактні армії, і які, як США, не можуть витрачати на оборону 643 мільярди доларів на рік.

Поки експерти вже десятками років зважували, якою має бути українська армія, за рік її сформувала війна. У більшості не кабінетними рішеннями, а ініціативою добровольців та волонтерів. Але рано чи пізно визначатися таки доведеться, добре годувати свою професійну армію чи сподіватися на бойові таланти лікарів, учителів чи фермерів. Чи стануть цього разу заяви про контрактну армію реальними, чи можливо вкотре – популістськими, стане зрозуміло після офіційної доповіді міністра оборони прем’єру Яценюку.

Нагадаємо, що раніше радник президента Юрій Бірюков порахував, скільки Україні потрібно мільярдів на контрактну армію. За його підрахунками, на рік необхідно більше ста мільярдів гривень.

Кореспондент ТСН Віталій Афанасієнко

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like