Схеми уникнення мобілізації на Рівненщині: як посадовці відкривали фіктивні справи за гроші

На Рівненщині судитимуть двох посадовців, які за матеріалами Державного бюро розслідувань (ДБР) організували схему з ухилення від мобілізації шляхом відкриття фіктивних кримінальних проваджень. Учасниками корупційної оборудки стали староста одного з округів Радивилівської міської ради та працівник правоохоронних органів, які, за даними слідства, пропонували свої «послуги» військовозобов’язаним чоловікам.

За даними ДБР, ініціатором схеми став правоохоронець, який разом зі старостою налагодив систему ухилення від мобілізації для військовозобов’язаних осіб. Схема працювала у період з березня по травень 2024 року та приносила прибуток обом фігурантам.

Староста, маючи повноваження для вручення повісток військовозобов’язаним, під час видачі цих документів натякав, що може допомогти уникнути призову. Чоловікам, які погоджувалися на пропозицію, пропонували особливу «послугу»: правоохоронець відкривав фіктивне кримінальне провадження на їхнє ім’я, що ставало підставою для відтермінування мобілізації.

Фіктивні кримінальні провадження, відкриті правоохоронцем, давали можливість клієнтам уникнути мобілізації на час слідства та умовного відбування покарання. В рамках схеми, на військовозобов’язаного відкривали справу, за якою йому призначалося умовне покарання строком від 1 до 2 років. Таким чином, під час цього процесу чоловіки залишалися поза мобілізацією, фактично обманюючи систему.

Вартість такої «послуги» становила 100 тисяч гривень, однак, якщо військовозобов’язаний уже перебував у розшуку, сума зростала. Підозрювані використовували ситуацію з мобілізацією та страх чоловіків перед призовом як можливість для власного збагачення. При цьому, правоохоронець та староста діяли з використанням службового становища, що робило їхні дії ще більш цинічними.

Досудове розслідування завершено, а обвинувальні акти щодо посадовців уже направлено до суду. ДБР зібрало достатньо доказів, які підтверджують провину обох учасників схеми, й тепер остаточне рішення залежить від суду. Якщо їхню вину буде доведено, обидва фігуранти можуть отримати реальні терміни ув’язнення за зловживання службовими повноваженнями та корупційні дії.

Ця справа стала черговим прикладом того, як у складний для країни час окремі посадовці не лише не виконують свій обов’язок, але й шукають вигоду навіть там, де йдеться про життя та безпеку громадян. Розслідування також засвідчує важливість жорстких заходів щодо тих, хто готовий використовувати свій службовий статус для корупційних оборудок.